Padja ja teki kasutusiga oleneb nende kvaliteedist ja sellest, kui hästi sa nende eest hoolitsed. Oleme kogunud mõned lihtsad nõuanded, kuidas tekkide ja patjade eest kõige paremini hoolitseda, et need kestaksid pikki aastaid.

- Tekke ja patju tuleks iga päev raputada, et säilitada täidise optimaalne õhulisus ja elastsus.

- Vältige patjadelt tolmu imemist või patjade kloppimist, kuna see võib täidist kahjustada.

- Asetades voodile peale voodikatte, võivad tekid ja padjad veidi lameneda, kuna õhuaugud täituvad niiskusega. Selleks et täidis uuesti kerkiks, võib nii tekke kui ka patju paar tundi kuivatada pesukuivatis, võimaluse korral koos paari tennisepalli või nn kuivatuspalliga. Sel viisil liigutatakse täidist.

TEKKIDE JA PATJADE PESEMINE

Tekkide ja patjade pesemine aitab nende kasutusiga pikendada. Udusuled ja suled kleepuvad aja jooksul kokku. See võib tekitada tunde, et tekk tundub õhem, samuti võib väheneda teki võime isoleerida ja soojendada. Saad teki omadusi säilitada, pestes seda vähemalt kord aastas, soovitatavalt isegi kaks ning maksimaalselt neli korda aastas, vastasel juhul võib pesemine tekki liiga palju kulutada. Patja soovitame pesta kaks korda aastas. Põhjus, miks tekke ja patju tuleb pesta vähemalt üks kord aastas 60 kraadi juures, on see, et elusorganismid, näiteks tolmulestad ja hallitus, hävivad 60 kraadi juures.

KUIDAS PESTA NATURAALSE VÕI POLÜESTERTÄIDISEGA TEKKE JA PATJU

Patjade pesemine ja kuivatamine võib võtta 6–8 tundi. Seega on oluline, et varuksid piisavalt aega tekkide ja patjade pesemiseks. Järgi alati tekil ja padjal olevaid pesemisjuhiseid.

  1. Enne pesemist kontrolli kõigepealt õmblusi ja veendu, et neis pole auke. Ole valmis, et tekk võib pesus kokku tõmmata.
  2. Pese tekki ja patja eraldi või suures pesumasinas.
  3. Naturaalse täidisega tekkide ja patjade pesemisel kasuta ensüümideta pesuvahendit. Tavaline pesuvahend sisaldab ensüüme, mis hävitavad sulgede ja udusulgede omadusi. See eemaldab nende loodusliku rasvakihi, mis võimaldab sulgedel ja udusulgudel isoleerida ja soojendada. Sageli on võimalik kasutada villa pesuks mõeldud pesuvahendit. Polüestertäidisega tekkide pesemiseks kasuta tavalist pesuvahendit.
  4. Pese 60 kraadi juures ja lõpeta õrna tsentrifuugimisega.
  5. Kuivata tekki/patja kuivatis koos kahe või kolme tennisepalli või nn kuivatuspalliga. Tennisepallid jaotavad täidise ühtlaselt, et see ei kleepuks kokku ja tekk/padi säilitaks oma õhulisuse.
  6. Kuivatamise ajal võta tekk kuivatist iga 15–20 minuti järel välja ja raputa. See hoiab ära sulgede ja udusulgede kokkukleepumise, samuti liigse kuumenemise.
  7. Lase tekil enne selle kasutamist korralikult kuivada. See võimaldab vältida hallitust ja seeni. Kui kuivatad tekki/patja õues, jälgi tingimata, et sellele ei paistaks peale otsene päike, kuna see võib kangast pehmendada ja tekitada auke.
  8. Kui tekk on kuiv, soovitame seda tuulutada väljaspool ruume või kuivatada pesukuivatis külma õhuga. See aitab tagada sulgede ja udusulgede optimaalse jaotuse.
  9. Kui soovid veenduda, kas tekk on täielikult kuiv, võid seda enne pesemist kaaluda. Pärast kuivamist kaalu tekki uuesti. Kui tekk kaalub rohkem kui enne pesu, on selles veel vett ja seda tuleb veel kuivatada.

KUIDAS PESTA VAHT- VÕI LATEKSTÄIDISEGA PATJA

Kui sinu padi on täidetud lateksiga, tuleb seda pesta pesumasinas ja tsentrifuugida kiirusel kuni 1000 pööret minutis. Seejärel tuleb seda kuivatada pesukuivatis. Kogu selle aja peab padi olema padjapüüriga kaetud.

PATJU JA TEKKI TULEB SAGELI VAHETADA

Teki või padja vahetamise vajaduse sagedus võib suuresti erineda. Soovitame tekk välja vahetada 5–10 aasta tagant, olenevalt kulumisest. Kuid sinu padi võib kesta ainult umbes kaks aastat, sest padi on koormatud rohkem kui tekk. Seda seetõttu, et su pea toetub igal öösel padja peale ja higi satub sellesse kergemini.

Siin on mõned lihtsad nõuanded, kuidas teada saada, kas on aeg uue padja või teki jaoks:

- Kui sinu padi oli ostes valge, aga nüüd on muutunud kollaseks, võib see viidata, et on aeg seda vahetada.

- Kui sa higistad öösiti kõvasti, tuleks tekki ja patja tavapärasest sagedamini vahetada.

- Kui pärast pesukuivatis kuivatamist on sinu padi või tekk endiselt lame ja täidis kokkukleepunud, tuleb need vahetada.