Juhis, kuidas tekitada ergonoomilist ja inspireerivat tööpaika

Isegi kui puhkused inimestel alles kestavad, siis on neid, kes peavad juba vaikselt töö peale mõtlema. Ei ole vahet, kas oled vabakutseline või siis 9st 5ni kontoris, on oluline, et Sul on töökoht, kus oled sinna sisenedes iga päev produktiivne, tähelepanelik ja loov. Et aidata Sind sellise töökoha loomisel oleme kokku kogunud mõtteid ja juhtnööre, alates õige värvi valimisest kuni õige mööbli valimiseni, et hetkel kui oled otsustanud oma kontorit uuendada, on Sul vajalik info olemas.

Kui oled tegemas täielikku uuendust, siis alusta õige värvivaliku tegemisest, mis lööb lõkkele Sinu loovuse ja aitab hoida energiataset üleval kogu tööpäeva vältel. Värvid mõjutavad meid rohkem kui arvata võib. Psühholoogid räägivad, et 80% ulatuses mõjutavad meid ümbritsevad värvid, 20% need mida konkreetselt vaatame. See seletab selle, et miks on nii, et sisenedes ühte ruumi, siis visuaalselt tundub kõik ok, kuid tegelikult mõjutab seda kuidas end tunned. Pane tähele detaile ja saad kohe aru, et tumedad toonid tekitavad masendavat isegi depressiivset meeleolu. Liiga kirkad toonid aga panevad Su silmad kissitama ja väsitavad. Seepärast meie disainerid soovitavad kasutada neutraalseid ja heledaid toone Sinu töökoha põhitoonidena, jättes erksad (nagu punane ja oranz) ja tumedad toonid aksessuaaridele. Hea värvivalik Sinu töökohas on näiteks:
      • Hall – klassikaline valik skandinaavia värvivalikust, mis on rahulik, pehme ja esteetiline ning aitab Sul lihtsalt olla töölainel
      • Kerge kollane – toon, millel on positiivne mõju Sinu ajutegevusele ja sobib inimestele, kes teevad intellektuaalset tööd
      • Helesinine – rahulik värv, mis aitab Sul keskenduda ja on teaduslikult tõestatud, et aitab Sul kiiremini inimestega kompromisse saavutada

Mugav mööbel – võti produktiivsusele ja edule


See on tööruumide uus ajastu. Mitte kaua aega tagasi  oli ainukeseks nõudeks, et kontoris oleks mugav olla. Nüüd on millenniumi põlvkond kasutusele võtnud vajaduse töökohtade järele, mis ei ole mitte ainult ergonoomilised, vaid ka kohad, kus on lihtsalt hea olla. Lisaks sellele on ettevõtetel suur trend tekitada keskkond, mis oleks kodune. Kui töötad kodus, siis arvatavasti oled juba mõelnud sellele, et Sinu tööruum sobituks Sinu kodu sisustusega, kuid kui soovid kontoris töökohta uuendada või veelgi enam, oled vastutav selle uuendamise eest, siis tuleb järgmist arvestada.
Kontorimööbli valimine pole lihtne. Ükskõik, kas pead valima ühe laua või hulgim, siis mõtle, kuidas neid paigutada erinevatesse kohtadesse ja kuidas lõplik tulemus välja näeb. Suuremate kontorite jaoks on parim valik klassikalised heledamat tooni lauad, koos sahtlitega või ilma, mida saab vajadusel lihtsalt ümber paigutada, näiteks avatud kontoris. Sel viisil saad luua ühtse stiili, mis on väga tähtis, et säilitada ehedat ja kaunist interjööri. Sama kehtib ka riiulite valimise kohta. Olgu need väiksemad kahe- või kolmetasandilised riiulid või siis suuremad viietasandilised riiulid, soovitame leida seeria, kus on saadaval mitu erinevat suurust, nii et neid saaks mugavalt ühendada. Kui suured põrandariiulid ei ole Sinu maitse, siis vaata seinariiuleid, kuhu paigutada oma lemmikraamat, fotod või väiksed taimed.
Kui oled valinud laua ja riiulid, on aeg tõenäoliselt kõige stressirohkema ostu käes - kontoritooli. Selle valiku tegemisel on veel mõned asjad, millele tähelepanu pöörata:
      1. Kas soovid kindlasti kontoritooli või soovid oma kontorisse lihtsat, kuid mugavat söögitooli. Siin on valik suur - kui söögitool on Sulle mugavam ja meelepärasem, siis ostagi lihtsalt see.
      2. Istu toolile ja tunneta tooli, kas tool toetab Sinu keha. Kas istumisala on liiga pehme või liiga kõva? Kas Sinu pea ja kael tunnevad end stabiilsena ja ei hakka valutama pärast mitmetunnist töötamist? Millisest materjalist see on – kunst või naturaalne nahk, hingav võrk või hoopis midagi muud?
      3. Millised piirkonnad peavad olema reguleeritavad? Kas lihtsalt seljatugi, või ka kõrgus või ka käetoed? Sisseehitatud või täiendav alaselja tugi võib ka olla valikuks, eriti kui oled mures õige kehahoiaku pärast.

Kodune interjöör, et loovus lööks lõkkele

Kui mööbli paigutamine on lõpuni viidud, siis on veel üks asi, mis vajab tegemist enne kui saad oma uude töökohta asuda. Ei ole mingit kahtlust, et valgustus töökohas on oluline. On imeline kui Sul on päev läbi olemas naturaalne päevavalgus – hoiad terve suvi kokku elektrikuludelt. Pimedamatel aastaaeadel aga on hea laua või põrandalamp kohustuslikuks esemeks.Mõtle ka kõikidele vajalikele kontoritarvetele, mis Sul võiks vaja minna – prügikast, dokumendihoidjad, võib-olla isegi tahvel, et saaksid näha kuidas projektid edenevad või hoopis, et sinna lisada pilte kolleegidega ajaveetmisest.
Kogu selle juures ära unusta väikseid sisutuselemente. Kuna 90% ajast me kõik töötame siseruumides, siis on suureks trendiks viimastel aastatel tekitada ruumides looduslähedane tunne. Seetõttu tooted nagu kunsttaimed, loodusest inspireeritud lõuendid ja seinamaalid on väga populaarsed. On tõestatud, et looduslähedased elemendid on kasulikud mitmel viisil, need teevad inimesed rahulikumaks ja aina õnnelikumaks – just nagu taanlaste hygge.   
Kui töötad oma kodukontori uuendamise kallal ja tahad erineda kõikidest teistest juba ammu nähtud kontoritest, siis proovi kasutada kaste ja korve oma asjade paigutamiseks, näiteks dokumendi hoidjaid, mis tekitavad kohe koduse ja tervitatava tunde.

On palju asju, mida saad oma töökoha uuendamiseks ära teha. Mis sobib ühele ei sobi teisele. Võta see nõuanne endaga inspiratsiooniks kaasa ja uuenda oma kontorit nii, et see tooks värskust nii Sulle kui Su kolleegidele, et oleksite loovad ja edukad.