Tõenäoliselt mõtlevad vähesed sellele, kui vana on tema madrats ja kas seda peaks enam kasutama – nagu paljud muud asjad, pole ka madrats igavene. Kuid mitmeks aastaks on madrats mõeldud kestma ja kas me saame selle kasutusiga mõjutada?

KUI SAGELI TULEKS MADRATSIT VAHETADA?

Soovitatav kasutamise kestus võib olenevalt madratsist olla väga erinev. Madratsi eluiga sõltub mitmest tegurist.

Kvaliteet. Kvaliteet on üks teguritest, mis on määrav madratsi kestvusel ehk teisisõnu: mida parem on kvaliteet, seda pikem on madratsi eluiga.

Kaal. Madratsile avaldatav koormus võib olla väga erinev. Seetõttu koormab raskem inimene madratsit rohkem kui kergem inimene. Selle tulemusel tuleb madratsit sagedamini vahetada.

Higi. Igal öösel eritab meie keha jääkaineid, mis muu hulgas väljuvad higiga. Öösel võime eritada pool kuni poolteist liitrit higi. Higi lõhustab madratsi polsterdust.

Madratsi hooldus. Kui hoolitsed oma madratsi eest, võib see kesta kauem. Edasi lugedes saad rohkem teada, milline on parim madratsi eluea pikendamise viis.

Et hinnata seda, kas madrats on liiga vana, tasub hoolikalt järele mõelda, kas madratsil on mugav magada ja kas hommikul ärgates tunned end hästi puhanuna ja rahulolevana. Vana ja kulunud madrats ei ole kehale ega heaolule tervislik. See võib negatiivselt mõjutada und ja põhjustada suurt ebamugavust seljale ja alaseljale, mistõttu peaksid kaaluma uue madratsi ostu. Üldiselt on hügieenilistel ja füsioloogilistel põhjustel soovitatav madrats välja vahetada iga 10–12 aasta järel.

PUHASTAMINE JA HOOLDAMINE

Hoolikas hooldus võib madratsi kasutusiga pikendada. Madratsi hooldamiseks on erinevaid võimalusi. Järgi neid lihtsaid nõuandeid ja saa oma madratsitest rohkem kasu.

KASUTA MADRATSIKATET

Kui sa magad madratsikatte peal, neelab see higi ja kaitseb madratsit. Madratsikatet on lihtne pesta. Soovitatav on seda pesta vähemalt kuus korda aastas või isegi sagedamini, kui sul on tolmulestaallergia. Vaheta madratsikatetiga kahe-kolme aasta tagant.

KASUTA KATTEMADRATSIT

Täienda oma madratsit kattemadratsiga, sest kattemadrats kaitseb nii madratsit kui ka suurendab mugavust. Pea siiski meeles, et kattemadrats ei kesta nii kaua kui madrats ja seetõttu tuleb seda sagedamini vahetada. Samas sõltub kattemadratsi eluiga ka igapäevasest koormusest.

PÖÖRA OMA MADRATSIT

Vedru-, vaht- ja kattemadratseid tuleks pöörata 3–4 korda aastas. Madratsit tuleks mitte ainult ümber pöörata, vaid ka pea- ja jalapoolseid otsi pöörata. Kontrolli, kas sinu madrats on pööratav. Raammadratsi puhul tuleks pea- ja jalapoolseid otsi pöörata 3–4 korda aastas, et madrats ei saaks ülearu kohanduda sinu kehakumerustega.

IGAT TÜÜPI MADRATSEID TULEB REGULAARSELT PUHASTADA TOLMUIMEJAGA

Hügieenilistel põhjustel on oluline madratsit regulaarselt tolmuimejaga puhastada, et tolm ja mustus ei tungiks madratsisse ega ummistaks madratsi polsterdust.

VÕIMALDA MADRATSILE ALTPOOLT ÕHU JUURDEPÄÄSU

Sel viisil tuulutatakse madratsit altpoolt, et eemaldada sellest niiskust. Kondensaadi eemaldumise tagamiseks peavad vedru- ja vahtmadratsid asetsema voodiraamile toetuvatel lippidel.

VÄLDI VOODIKATTE KASUTAMIST

Väldi voodi korda tegemist hommikul kohe pärast tõusmist. On oluline, et öösel higist ja aurust tekkinud niiskus pääseks madratsist välja ning madrats tuulduks.

VÕIMALUSEL TUULUTA OMA KATTEMADRATSIT JA MADRATSIT

Sa ei pea kattemadratsit ja madratsit tuulutama igal kuul, kuid seda tuleb teha regulaarselt. Tolmulestad tunnevad end hästi niiskes keskkonnas ja niiske madrats või kattemadrats on just selline koht. Seetõttu on oluline, et sinu madratsile ja kattemadratsile pääseks ligi palju värsket õhku.