Väldi seda, et sinu aiamööbel kaotaks värvi ja muutuks inetuks. Looduse vaatenurgast nõuab puidust ja täispuidust aiamööbel hooldust ja hoidmist. Kui sa ei hoolda oma mööblit, võib see praguneda ja kuivada.
TÖÖTLEMINE ÕLIGA ENNE KASUTAMIST
Alati on soovitatav puidust aiamööblit õlitada kohe pärast lahtipakkimist ja kokkupanekut. Täispuidust mööbel võis olla pikka aega teel Eesti poodidesse ning kuigi seda on tehases õliga töödeldud, on soovitatav seda uuesti teha.
PÕHJALIK PUHASTUS
Enne õliga töötlemist veendu alati, et aiamööbel on põhjalikult puhastatud, näiteks kõrgsurvepesuriga. Järgi alati pakendil olevaid juhiseid.
REGULAARNE TÖÖTLEMINE ÕLIGA
Täispuidust mööbel peab enne õliga töötlemist olema täiesti kuiv. Kasuta täispuidule sobivat õli. Hooajal on soovitatav mööblit õlitada kaks või kolm korda, samuti vahetult enne mööbli talvelattu paigutamist.
Tiigipuidust mööbel ei vaja õliga töötlemist, kuna tiigipuu on väga õline puiduliik. Aja jooksul võib tiigipuust mööbli värv muutuda looduslikult valkjaks, kuid selle saab eemaldada tiigipuu õliga. Kui otsustad ikkagi mööblit õliga töödelda, vajab see regulaarselt õlitamist samamoodi nagu täispuitmööbel.
HALLITUS JA SEENKAHJUSTUSED
Isegi kui töötled ja hooldad aiamööblit regulaarselt õliga, võivad sellele tekkida hallitus ja seenkahjustused. Tavaliselt väljendub see selles, et mööbli osad muutuvad tumedaks ja mõnel juhul peaaegu mustaks.
Üldiselt saab selle probleemi lahendada järgmiselt.
- Puhasta aiamööbel hoolikalt puidule mõeldud puhastusvahendiga. Järgi pakendil olevaid juhiseid. Kui mööbel on endiselt määrdunud, korda toimingut.
- Kui aiamööbel on pärast puhastusvahendiga pesemist endiselt tume, võid valmistada tugeva kloorilahuse. Pese kahjustatud piirkonnad kloorilahusega ja loputa hoolikalt veega.
- Kui ka töötlemine klooriga ei toimi, jääb üle töötlemine liivapaberiga. Hõõru nakatunud alasid, kuni paistab värske puidu pind. Võid kasutada ka kõrgsurvepesurit. Olenemata kasutatud meetoditest, soovitame alati teha järeltöötlust õliga, mis on mõeldud vastava puiduliigi jaoks.
JAHUKASTE
Jahukaste on kahjutu seeneliik, mis tekib tavaliselt kuiva valge tolmuna mööbli paksematel kohtadel. Jahukaste tekib sageli Euroopasse transportimise ajal, kui suured temperatuurikõikumised ja suur niiskus loovad jahukaste jaoks ideaalsed tingimused.
Eemalda jahukaste lapi või harjaga. Järeltöötlus ei ole tavaliselt vajalik, kuid on soovitatav kanda peale puiduõli kiht.
ILMASTIKUOLUDE MÕJU JA ÜHENDUSKOHTADE PINGULDAMINE
Puit on looduslik toode, mis on jätkuvalt elus. See tähendab, et puidust aiamööbel reageerib ilmastikuoludele. Pinge tõttu võib puidus tekkida pragusid (tuulekriimustusi) ja muutusi. Seetõttu on oluline aiamööbli ühendusi regulaarselt pinguldada.