Enne uue poti valimist õuetaimele mõtle läbi, kuhu sa kavatsed selle paigutada – see aitab sul hinnata sobivaimat suurust, kuju, materjali ja disaini. Milline on iga nimetatud omaduse tähtsus? Loe edasi ja saad teada!

SUURUS

Esimene samm on valida taim ise ning seejärel selle „kodu“. Enamiku taimede puhul on soovitatav osta suurem lillepott, et lehestik saaks kasvada suuremaks. Ka taime juured vajavad küllalt palju ruumi – tavaliselt sama palju kui juurte kohal oleva taime suurus.

BILLE

MARGIE

STEINTROST

KUJU

Ristkülikukujulised lillepotid sobivad eriti hästi, kui soovid nende abil tähistada mõnda rada või kindlat ala terrassil või kodu sissepääsu. Ka ümmarguste lillepottide abil on võimalik saavutada sarnast efekti, kui paigutada need sümmeetriliste ridadena. Sellistesse pottidesse on parem istutada taimi, mille lehestik kasvab rohkem laiuti kui pikuti. Pikkade, rippuvate lehtede või viinamarjataimede jaoks on kõige paremad kõrgemale alusele asetatud lillepotid.

MYGGA

SVARTBAK

STOKKAND

MATERJAL

Lillepoti materjalist sõltub ka selle kaal. Kui kavatsed neid aeg-ajalt ümber paigutada, näiteks kui istutad taimi, mis vajavad muutuvat keskkonda, vali punutud või plastist lillepotid. Seevastu aladel, kus on pidevalt tuuline või kus lapsed sageli ringi jooksevad, on sobivaim lahendus raskemad savist, keraamikast või muust sarnasest materjalist lillepotid. Ja pea meeles, et ka taim ise ja muld, kus ta hakkab kasvama, lisavad kaalu oluliselt juurde!

UGLE

MYRHAUK

SANSEBIE

KÕRGUS

Kõrged lillepotid sobivad väga hästi suurematesse õueruumidesse – need võivad toimida ruumijagajatena, näiteks eraldades aia või terrassi puhkeala söögialast või lastele mõeldud mänguplatsist. Lisaks on kõrgetesse pottidesse istutatud taimi lihtsam kasta. Pööra aga tähelepanu sellele, et sellistesse pottidesse istutatud taimed ei oleks liiga kõrged, vastasel juhul ei pruugi nende lehestik raskust taluda ja taim võib murduda.

LOMVI

MYRHAUK

STORLOM

DISAIN

Mitte ainult taim ise, vaid ka selle pott võib luua elava ja dünaamilise keskkonna. Seetõttu tuleb poti disainile pöörata erilist tähelepanu. Kui sinu rõdul, terrassil või aias on juba teatud stiilis mööbel ja aksessuaarid, vali nendega sobiv lillepottide disain. Kui näib, et ruumis on midagi puudu, vali erinevas stiilis lillepotid ning aseta need erinevatesse kohtadesse nii, et istutatud taimed oleksid igal sammul nähtavad.

LJUM

BUKSEBIE

TRANA